Haber

Rus uzman: Çatışmaların tırmanması İsrail’in GSYİH’sında düşüşe ve yatırımcıların kaçışına neden olabilir

Plekhanov Rus Ekonomi Üniversitesi Ekonomi TeorisiBölümden kıdemli öğretim görevlisi Kava, Orta Doğuİsrail’deki çatışmaların tırmanmasının, İsrail’in gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) azalmasına ve ülkeden sermaye çıkışına yol açabileceğini açıkladı.

Mevcut çatışma, olayların gidişatına bağlı olarak İsrail açısından çok ciddi ekonomik sonuçlar doğurabilir. Tahminlerimize göre İsrail’in GSYİH’sı yüzde 1 ile yüzde 4 arasında düşebilirUzman, İsrail İstatistik Servisi’ne göre ülke ekonomisinin 2022’de yüzde 6,5 büyüyerek 473 milyar dolara ulaşacağını, bu yıl ise varsayımın doğru olması durumunda 454 milyar dolara düşebileceği uyarısında bulundu.

İstikrarsızlık ve belirsizlik nedeniyle yatırımcılara yönelik risklerin arttığını, bunun da yatırımların azalmasına ve İsrail ekonomisinden sermaye çıkışına yol açtığını belirten uzman, İsrail ekonomisine yapılan yabancı yatırımın geçen yıl sonu itibarıyla 29,3 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti. yıl.

Rus uzman şunları söyledi: Ayrıca çatışmanın İsrail açısından en önemli ekonomik sonuçlarından biri de, geçen yıl ülkeye 5,5 milyar dolar kazandıran turizm gelirlerinin azalması olacak.“dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu